Výběr spotřebičů

Známe to všichni, když vybíráme novou lednici nebo pračku. V záplavě informací o tom, co výrobek umí, se na nás ještě valí různé energetické třídy. Aby toho nebylo málo, nejsou energetické třídy označeny jen písmeny, ale také plusy. Orientaci nově usnadní webová aplikace PocketWatt, která umí podat informace o provozních nákladech elektrospotřebičů přímo v korunách.

Aplikace PocketWatt vznikla v rámci projektu Digi-Label za podpory Evropské unie s cílem usnadnit orientaci v energetických štítcích. Štítky však ukazují pouze nepřímé informace o spotřebě energie v kilowatthodinách za rok nebo pod označením energetických tříd A–G. V posledních letech se navíc rozšířilo používání dalších tříd A+, A++ nebo A+++ a zvýšilo tak nepřehlednost poskytovaných informací. „Cílem je spotřebitelům představit konkrétní náklady na spotřebu energie a případně vody u daného spotřebiče a umožnit tak spotřebitelům lépe se zorientovat v tom, který konkrétní model bude pro provoz v domácnosti skutečně nejvhodnější,“ uvedl Juraj Krivošík z projektu Digi-Label v ČR, který současně působí v konzultační společnosti SEVEn.

PocketWatt je bezplatný nástroj, který přinese zákazníkům kvalitní a přehledné informace, umožní výběr úspornějších spotřebičů s nižší energetickou náročností a srovnání s ostatními produkty v prodejně nebo na webových stránkách. Údaje využívané k výpočtu průměrných spotřeb produktů pocházejí z energetického štítku daného spotřebiče a tvůrci zdůrazňují, že do projektu nezasahují žádné komerční zájmy.

Kolik nás bude spotřebič stát?

Energetická spotřeba produktu je jedním z hlavních kritérií při výběru elektrických spotřebičů. Co nás ale v konečném důsledku zajímá ještě víc, je údaj o nákladech na provoz daného spotřebiče ve finančním vyjádření. Z energetických štítků, které mají výrobci povinnost u produktů uvádět, si můžete roční náklady dopočítat. Kdo z nás ale ví, kolik stojí 1 kWh energie? Aplikace PocketWatt je řešením, které zobrazuje provozní náklady na spotřebu elektřiny a vody v korunách a umožňuje pro vybrané elektrospotřebiče, jako jsou pračky a myčky, upravit počet pracovních cyklů podle zvyklosti v dané domácnosti.

Přepočítávání na koncové náklady však není jediné, co aplikace umí. Spotřebitel se dozví i další informace,
například žebříček nejlepších produktů nebo zjednodušené vysvětlení specifikací produktů, jako je spotřeba vody nebo hlučnost. Díky integrovaným funkcím může zákazník produkty hodnotit a sdílet na sociálních sítích.

„V souvislosti s vývojem evropské legislativy o energetickém štítkování, kde se připravuje společná databáze modelů výrobků dostupných na našem trhu, plánujeme propojit databázi s naší aplikací PocketWatt, aby zákazník mohl srovnat provozní náklady všech modelů na trhu,“ upřesnil Juraj Krivošík další plány projektu.

Pomocná ruka prodejcům

PocketWatt může také dobře posloužit prodejcům elektrických spotřebičů. S jeho pomocí si mohou vytvářet QR kódy pro každý nabízený produkt, který může být vytištěn a umístěn vedle energetického štítku na spotřebičích. Zákazník si tento kód naskenuje a zobrazí se mu podrobnosti o provozních nákladech a celkové hodnocení energetické účinnosti vybraného produktu. Další možností je umístit nástroj na webové stránky obchodníka. Jakmile uživatel na webové stránce klikne na ikonku PocketWatt, zobrazí se údaje o produktu včetně možnosti nastavit si parametry – především jak často bude daný spotřebič používat. Aplikace zobrazí spotřebu jak ve spotřebované energii, tak jako provozní náklady produktu v korunách v následujících několika letech. V České republice daný nástroj aktuálně využívají internetové prodejny chladservis.cz a tivis.cz.

Testování aplikace již také proběhlo v několika zemích Evropské unie, například ve Velké Británii, Německu nebo ve Španělsku, kde pilotní testování ukázalo, že spotřebitelé na tento nástroj reagují pozitivně a prodej produktů s vyšší třídou energetické náročnosti vzrostl (výrobky s nejnižší spotřebou). Pozitivní výsledky vedly k uzavření partnerství mezi PocketWatt a jednou z největších španělských asociací spotřebitelů CECU a partnerem projektu ESCAN, která bude spolupracovat při informování spotřebitelů o efektivnějších produktech.

Upřednostňováním energeticky účinných produktů hrají prodejci a spotřebitelé zásadní roli v naplňování jednoho ze zásadních cílů Evropské unie, kterým je snižování spotřeby energie. Působí tak na výrobce, kterým dávají jasný signál, že produkty s vysokou spotřebou energie nemají šanci. Digi-Label je nezávislým projektem spolufinancovaným z programu Horizont 2020 Evropské unie, na kterém se podílelo dalších
jedenáct partnerských organizací. Podrobnější informace najdete na stránkách pocketwatt.eu.

Zdroj: Obnovitelně.cz