Senior nemusí být ohroženým druhem – učili nás a pomáhali nám, vraťme jim to!

Základní pravidlo východní filozofie Feng-Shuei říká, že jediná konstanta v životě je změna. Ta změna je ale čím dál rychlejší a typickým znakem dnešní doby je, že i pro průměrného člověka v produktivním věku je občas obtížné udržet krok a všemu rozumět. V daleko horší pozici jsou senioři, zvyklí z větší části svého života na tempo nesrovnatelně pomalejší než je to dnešní. Není pak divu, že dochází k situacím, kdy se díky tomuto hendikepu stávají ohroženým druhem.

Pomalu si začínáme zvykat na zprávy o tom, jak byl senior uveden v omyl a při změně dodavatele energií mu vznikla finanční škoda. Příčina je obvykle v tom, že podepsal nevýhodnou smlouvu, nebyl správně informován o svých povinnostech a za jejich nedodržení dostal pokutu, nebo si do bytu nerozvážně pustil osobu, která mu od přebytečných peněz pomohla. Připadá Vám to zvrhlé? Třeba jako plastová brčka nebo množírny psů? A chcete s tím něco udělat?

Mám pro Vás dobrou zprávu. Je to možná ještě snazší a příjemnější než odmítnutí brček nebo pořízení plyšáka místo štěněte. Jak se říká, v jednoduchosti je krása. Stačí, když našim blízkým, kteří jsou již v letech a nezvládají vše sami s přehledem, nabídneme pomocnou ruku. A nemyslím tím pouze pomoc s vymalováním, vyvezením staré skříně nebo odvozem na vyšetření do nemocnice. Velmi ocení a přijde jim vhod právě pomoc s vyřizováním věcí, které jsou pro nás běžné a snadné. Pro ně už bohužel ne tak úplně.

Představte si, že si jednou za čas o víkendu místo na nákupy do přecpaných obchoďáků zajedete k rodičům či prarodičům. Vezmete s sebou tablet s fotkami z poslední dovolené a vánoční lyžovačky, k tomu pralinky a Becherovku, ať si babička s dědou taky trochu zahřeší. Pochlubíte se, jak se Vám daří v práci a dětem ve škole, a pak si užijete exkurzi do minulosti, při které si všimnete, jak se občas v myšlenkách vrátíte zpátky do dětství, cítíte zmoklou louku nebo slyšíte slepice od sousedů. Čas tu běží opravdu pomaleji, řeknete si. Dědovi s babičkou je tu fajn.

A aby jim ta pohoda zůstala, věnujte jim pak na oplátku za tuhle relaxační terapii pár desítek minut. Promluvte si s nimi o tom, jak to dnes chodí s věcmi okolo energií, pojistek, podomního prodeje a nevyžádaných nabídek po telefonu. Určitě Vás napadnou ještě další témata, nebo oni sami s nějakými přijdou. Vzpomeňte si, jak se Vám věnovali a učili Vás, když jste byli malí. Teď je na čase jim tuhle pozornost a péči vrátit. Pak si předmětné smlouvy nechte ukázat a zhodnoťte je, jako by se jednalo o Vaše vlastní. Pokud bude potřeba něco změnit, upravit nebo zařídit, nabídněte se, že to pro ně uděláte. Ať si můžou užívat zasloužený odpočinek bez zbytečných stresů. V některých případech k tomu budou potřeba formality jako plná moc. To jsou ale drobnosti, se kterými si hravě poradíte. Pak už jen zbývá se domluvit na tom, kdy si zavoláte a potvrdíte, že je vše vyřízeno. Ještě posbírat děti na dvorku a hurá zpátky do města. Abych nezapomněl, po cestě si pak povídat, jak jste si odpočinuli