Pokojová teplota

Jaká je ideální teplota v každé místnosti? Co je ideální pro naše zdraví? Na tyto otázky vám odpovíme. Místnosti, ve kterých trávíme většinu svého času během dne, by měly být udržovány na teplotě 20- 21°C. Jedná se převážně o kanceláře a bytové prostory. Nejen, že vyšší teplota se rovná i vyšším nákladům na energie, ale také snižuje vlhkost, která by měla být optimálně kolem 40%.

Každý stupeň navíc zvyšuje náklady, protože zvyšuje spotřebu na vytápění přibližně o 5-6%. Jak můžete optimálně řídit teplotu? Opět je způsobů hned několik. Teplota by neměla být po celý den konstantní, hlavně ne v místnostech, jako je ložnice. Pro kvalitní spánek potřebuje člověk nižší teplotu. Optimální hodnota pro spánek je v rozmezí 17-18 °C.

Důležitou roli v udržování teploty hraje také pocitové teplo. To je ovlivněno právě vlhkostí vzduchu, která je v dané místnosti. Relativní vlhkost zvýšíte, že budete v pokojích pěstovat pokojové rostliny, zapnete zvlhčovač vzduchu, nebo můžete zakoupit odpařovač. Příliš suchý vzduch není příjemný pro vaše dýchací cesty, proto může způsobovat i budoucí zdravotní potíže.

Jednotlivé místnosti by měly tedy udržovat přibližně tyto teploty:
Vstupní chodba 16 – 19 °C
Koupelna 21 – 23 °C
Ložnice 17 – 19 °C
Obývací pokoj 20 – 22 °C

Doporučení eLupy: Teplotu je ideální měřit termostatem, který je k dostání v mnoha variantách a v různých cenových relacích.