Jak ušetřit – díl II.

Jak ušetřit na energiích, část II. Chytrá a efektivní řešení

S tématem úspor energií se v dnešní době setkáváme téměř na každém kroku. V médiích jsou pravidelně zveřejňovány informace o očekávaném zdražování energií a pro našeho zaměstnavatele jsou energie nemalou složkou nákladů podobně jako pro náš rodinný rozpočet. Proto se o tom, jak na energiích ušetřit mnohdy bavíme i v rodinném kruhu nebo při schůzkách s přáteli.

Právě kvůli důležitosti tohoto tématu se mu věnujeme ze dvou pohledů hned ve dvou článcích.

V předešlém článku Jak ušetřit – díl I. jsme se zaměřili na to, jak zajistit úspory velmi rychle, relativně jednoduše a bez investic. Pouze změnou našich návyků nebo postupů, jak dnes v domácnosti nebo na pracovišti žijeme a jak spotřebiče, ať už elektrické nebo plynové, používáme.

Tento článek bude pro změnu o technice a technologiích, o způsobech zajištění úspor, které sice vyžadují investice na pořízení účinnějších technologií, zato ale přinášejí daleko větší možnosti úspor a navíc zvýšení komfortu.

Pojďme se nyní podívat blíže na chytrá a efektivní řešení v jednotlivých oblastech domácnosti.

Osvětlení

V posledním desetiletí zažil obor osvětlení doslova revoluci, přesněji řečeno LED revoluci. Díky obrovskému rozmachu LED technologií, které jsou schopny poskytovat srovnatelnou úroveň osvětlení s minimálně 80% úsporou energie, můžete dnes pořídit LED světelné zdroje ve všech myslitelných formách. Od praktických pásků, kterými můžeme lemovat hrany nábytku nebo zadní stranu televize pro zajímavý optický efekt, přes reflektorové bodovky, zářivkové trubice až po žárovky klasických rozměrů, kterými můžete nahradit tradiční 60 až 100 wattové “zářiče”. Moderní LED světla také dokáží poskytovat světlo v téměř jakémkoliv barevném odstínu, což s sebou přináší další možnosti.

U prostor, kde je potřeba světla pouze při průchodu se určitě vyplatí instalace pohybových čidel, která světla sepnou pouze v případě potřeby. Toto řešení je velmi praktické na schodištích nebo u venkovního osvětlení.

Topení a teplá voda

Mimo správnou péči o otopný systém a vhodné nastavení teplot v jednotlivých místnostech, o kterých jsme psali v předešlém článku, je možné dosáhnout dlouhodobých a ještě vyšších úspor díky použití moderních technologií.

Mezi ty jednodušší patří například základní typy termostatů, které slouží pouze na nastavení požadované teploty otočným kolečkem nebo pomocí tlačítek při zobrazení na displeji. Dostupné jsou nyní i programovatelné termostaty, které dokáží požadovanou teplotu měnit během dne nebo týdne podle scénáře zadaného uživatelem. Některé dokáží dokonce předvídat potřebu vytápění tak, že spolupracují buď s venkovním teplotním čidlem nebo s aplikací na předpověď počasí. Díky těmto pomocníkům dosáhnete v domácím prostředí komfortní teploty v době, kdy ji očekáváte, a zároveň uspořit náklady na energie.

Velký potenciál na zvýšení efektivity vytápění a ohřevu teplé vody je i ve volbě zdroje tepla. V současnosti je na výběr mnoho technologií, jako jsou např. kondenzační kotle  (nejlépe s ionizačním zapalováním, tj. bez plamínku, který neustále hoří a spotřebovává plyn), tepelná čerpadla nebo infrapanely. Existuje i množství kombinací solárních panelů s bateriemi a elektrokotlem nebo elektrickou topnou rohoží v podlaze, případně kombinací panelů fotovoltaických (vyrábí elektřinu) či fototermických (ohřívají vodu) s akumulační nádrží.

Větrání

O důležitosti větrání není třeba nijak diskutovat. I v této oblasti můžete využít mnoha pomocníků, kteří celý proces větrání pohlídají za vás.

Zřejmě největším z těchto pomocníků je technologie rekuperace. Větráním totiž dochází při výměně vzduchu i ke značným teplotním ztrátám, které je následně třeba doplnit topením. Rekuperace dokáže tuto nevýhodu vyloučit, a to v míře u špičkových modelů přesahující 90 %. Funguje totiž na principu výměny tepla mezi teplejším odpadním vzduchem, který vysává např. z prostor koupelny nebo kuchyně, a čerstvým vzduchem nasávaným zvenku.

Pro přihřátí vzduchu, který pro větrání nasáváme z venkovního prostředí, lze použít i systém tzv. solární ventilace. Ta využívá slunečního záření hned dvakrát. V komorách vybavených černou absorbční vrstvou sluneční paprsky ohřejí vzduch a ten je pak pomocí ventilátoru poháněného solárním panelem nasátý do místnosti. Jelikož se jedná o zařízení nezávislé na externím přívodu elektřiny, je velmi praktické pro rekreační objekty, kde větrá a ohřívá interiér i v době nepřítomnosti majitele a odpojení od sítě.

Elektronika

Ze snadných přístupů k úsporám na provozu elektroniky jsme si v minulém článku uvedli ty zásadní, které spočívají v odpojování přístrojů v době, kdy je nepoužíváte. Jako levné pomocníky k tomu lze použít prodlužovací multizásuvky se společným vypínačem nebo zásuvky s časovačem.
Hlavní potenciál budoucích úspor je u elektroniky ve správné volbě při nákupu nových spotřebičů. Praktickým vodítkem pro správné rozhodování jsou tzv. štítky energetické náročnosti, které musí výrobci ke svým produktům dodávat. Stupnice na těchto štítcích používá označení písmeny a znaménky, přičemž nejúspornější kategorií je A, a čím více plusových znamének ho následuje, tím lépe. Doporučujeme tedy nedívat se pouze na cenu. Přestože úspornější přístroje budou zpravidla dražší, investice do nich se může při jejich intenzivním vyžívání vrátit už po několika málo měsících.

Z představených chytrých a efektivních řešení může jít jednomu hlava kolem. Abyste pro svůj domov a své potřeby a zvyklosti zvolili ty správné, doporučujeme obrátit se na odborníky, kteří mají nejen přehled o co největším množství úsporných technologií, ale mají za sebou i řadu úspěšných realizací, které jsou schopni doložit patřičnými referencemi od spokojených zákazníků.

Dnešním standardem jsou chytré telefony, chytré televize a ve městech dokonce i chytré odpadkové koše. Proč si nedopřát i trochu chytřejší domácnost?!