Jak ušetřit – díl I.

Jak ušetřit na energiích, část I. “Podle rad našich babiček…”

S tématem úspor energií se v dnešní době setkáváme téměř na každém kroku. V médiích jsou pravidelně zveřejňovány informace o očekávaném zdražování energií a pro našeho zaměstnavatele jsou energie nemalou složkou nákladů podobně jako pro náš rodinný rozpočet. Proto se o tom, jak na energiích ušetřit mnohdy bavíme i v rodinném kruhu nebo při schůzkách s přáteli.

Právě kvůli důležitosti tohoto tématu se mu budeme věnovat ze dvou pohledů hned ve dvou článcích.

Prvním pohledem bude to, jak zajistit úspory velmi rychle, relativně jednoduše a bez investic. Pouze změnou našich návyků nebo postupů, jak dnes v domácnosti nebo na pracovišti žijeme a jak spotřebiče, ať už elektrické nebo plynové, používáme. Tento pohled můžeme označit podtitulem “Podle rad našich babiček…”

Druhým pohled bude o technice a technologiích, o způsobech zajištění úspor, které sice vyžadují investice na pořízení účinnějších technologií, zato ale přinášejí daleko větší možnosti úspor a navíc zvýšení komfortu.

Pojďme se nyní podívat blíže na rychlá a jednoduchá řešení “podle rad našich babiček” v jednotlivých oblastech domácnosti.

Osvětlení

Na osvětlení můžete ušetřit velmi jednoduše tím, že si pohlídáte, jestli někde nesvítíte zbytečně. Nebudete svítit v prostorách, kde právě nikdo není, byt nebo dům si rozdělíte do zón, které potřebují různou úroveň osvětlení. Například v kuchyni nebo pracovně u stolu praktické silnější osvětlení než v obývacím pokoji při sledování filmu.

Můžete říci, že myslet na takové drobnosti je pro vás zbytečný stres. Spínání osvětlení pouze ve vaší přítomnosti nebo v určité době za vás mohou vyřešit s investicí v řádu stokorun různá pohybová čidla a spínače. Přesto, že se zde už bavíme o nákladech, můžete být velmi mile překvapeni, jak rychle se vám tyto náklady vrátí na úsporách a jak vás tato řešení mohou bavit.

Topení

Pro zajištění efektivního a bezpečného vytápění domácnosti je nutné zajistit pravidelné kontroly a čištění kotle, odvzdušňování a čištění radiátorů. Ty by měly být jako zdroje tepla volně dostupné, neblokované nábytkem nebo prádlem na sušení. Jejich účinnost můžeme zvýšit například tak, že na stěnu za nimi umístíme hliníkovou folii s polystyrenovou nosnou vrstvou, která způsobí, že teplo nepůjde do zdi, ale bude se odrážet do prostoru.

Značných úspor v oblasti topení lze dosáhnout správným nastavením a regulace teploty pro jednotlivé místnosti dle způsobu a doby jejich využití. Např. v kuchyni, kterou ohřívají i používané spotřebiče (sporák, trouba, lednice) není třeba topit tolik jako v obývacím pokoji. Pro pohodlný spánek je vhodné mít v ložnici teplotu o 3 stupně nižší než například v obývacím pokoji.

Doporučené teploty jsou pro chodby 17–19 °C, ložnice 18–20 °C, obývací  a dětský pokoj 20–22 °C. Nejvyšší doporučené teploty jsou pro koupelny, a to 22–24 °C. Uvedené teploty platí pro dobu, kdy dané místnosti využíváme. Když domácnost na delší dobu, např. na půl dne opouštíte, snižte teplotu na 17 °C. Při dlouhodobějším opuštění domácnosti snižte teplotu klidně až na 15 °C. Pokud některé místnosti dlouhodobě nepoužíváte, netopte v nich vůbec, jen kontrolujte, aby teplota neklesla např. pod 10 °C.

Pro zvýšení tepelného komfortu je vhodné udržovat vlhkost v rozmezí 40 – 60 %. Nižší vlhkost způsobí pocit nižší teploty (o 2 až 3 stupně), vyšší zase může způsobit nežádoucí rozvoj plísní.

Větrání a úniky tepla

Výměna vzduchu je pro zdravé vnitřní prostředí domácnosti velmi důležitá. Větrejte spíše krátce a intenzivně. Deset minut postačí na výměnu vzduchu a místnost trvale neochladí.

Zavírejte dveře do chladnějších místnost a instalujte těsnění do oken, případně dveří, která profukují. Větrání je žádoucí, ale průvan naopak nežádoucí.

V noci zatahujte žaluzie, případně závěsy. Zamezíte tak nežádoucím únikům tepla.

Teplá voda

Jako samozřejmost v dnešní době vnímáme dostupnost tekoucí vody. Zejména zásobování teplou vodou je ale energeticky velmi náročné. Horká lázeň ve vaně je zcela jistě příjemná, ale spotřebuje obrovské množství nejen vody, ale i energie na její ohřátí. Stejnou službu z pohledu hygieny poskytne i sprcha, kterou spotřebujeme přibližně čtvrtinu vody a energie, samozřejmě za předpokladu, že se nebudeme sprchovat hodinu.

Nastavením nižší teploty vody v ohřívači dojde ke snížení jeho spotřeby. Navíc pak není nutné ji při použití míchat se studenou vodou na potřebnou teplotu.

Dalších úspor můžeme docílit použitím perlátorů a úsporných sprchových hlavic, případně “chytrých” termostatických baterií, které samy míchají vodu z přívodů teplé a studené na tu správnou teplotu, kterou si předem nastavíte.

Elektronika

U elektroniky je třeba si uvědomit, že pokud přístroje nepoužíváme, ale jsou v tzv. pohotovostním režimu označovaném jako stand-by, stále ze sítě odebírají proud pro to, aby mohly v případě potřeby okamžitě sloužit. Může se jednat o odběr v řádu jednotek wattů. V domácnosti, kde je přístrojů v tomto řežimu třeba i přes deset, to znamená obdobnou spotřebu energie a náklady, jako by nechali např. na chodbě stále rozsvícenu standardní neúspornou žárovku. Doporučujeme tedy všechny přístroje vypínat takzvaně “natvrdo” hlavním vypínačem, případně využít prodlužky a rozdvojky s vypínačem, čímž si vypínání jednotlivých přístrojů usnadníte.

Stejné doporučení platí i pro nabíječky, a to nejen mobilních telefonů. Jejich vytažením ze zásuvky po použití ušetříte nejen elektřinu, ale snížíte riziko případného vznícení.

V případě, že budete domácnost opouštět na delší dobu, doporučujeme z výše uvedených důvodů odpojit ze sítě všechny spotřebiče mimo lednice, mrazáku, případně zabezpečovacího systému. Je také vhodné uzavřít přívod vody a plynu.

Praní a sušení prádla

Běžně nošené oblečení bez větších nečistot není nutné prát na 40 nebo 60 °C dvě hodiny. Můžete prát na nižší teplotu a v kratším pracím cyklu. Některé moderní pračky dokáží velmi dobře vyprat prádlo v půlhodinovém cyklu a navíc použijí právě tolik vody, kolik je na dané množství prádla potřeba.

V případě, že využíváte na sušení prádla sušičku, je vhodné pravidelně čistit všechny filtry. Nečistoty ve filtru totiž snižují propustnost vzduchu, který se musí odvlhčit. Mohou tak zvýšit spotřebu sušičky o desítky procent.

Mytí nádobí

Při použití myčky na nádobí, je dobré ji pouštět tehdy, když je zcela naplněná. Pro nádobí bez větších nečistot můžeme využít program s nižší teplotou. Snížením teploty z 60 na 50 °C uspoříme 30 % energie. Nezapomínejte také na čištění filtrů.

Pokud myjete ručně a chcete být úsporní, je vhodné mýt v napuštěném dřezu a následně nádobí rychle opláchnout pod tekoucí vlažnou nebo studenou vodou. Oproti průběžnému mytí pod tekoucí teplou vodou tak ušetříte přes 50 % vody a energie na její ohřev.

Chladnička a mraznička

Výrobci potravin, které je nutné uchovávat v chladničce, uvádějí doporučenou teplotu v rozmezí 4 – 8 °C. Nastavením na 6 °C můžete dlouhodobě ušetřit přes 30 % elektřiny. Navíc nebudete mít přemrzlou zeleninu a ušetříte si bolesti zubů nebo krku při konzumaci přechlazených potravin a nápojů. Obdobně je to u mrazniček. Většina potravin v nich stráví jen několik týdnů nebo měsíců, není tedy nutné používat hluboké zmrazení pod -8 °C.

Obě chladící zařízení je vhodné umístit tak, aby měla jejich zadní část dostatečný přísun vzduchu pro chlazení kompresoru. Pokud se totiž přehřívá, spotřebovává více energie. Dalších úspor energie můžete docílit pravidelným odmrazováním. Navíc, když budete skladovat pouze potraviny v uzavřených obalech, bude vznikat méně námrazy, která snižuje účinnost chlazení a mrazení.

Jak je známo, lidská vynalézavost nezná mezí. Zcela jistě máte i nějaké vlastní tipy, které zde nejsou uvedeny. Jsou i desítky dalších doporučení, jak v domácnosti jednoduše ušetřit na energiích. V dalším článku se zaměříme na řešení, která už sice budou něco stát, ale přinesou ještě větší a dlouhodobé možnosti nejen úspor ale i zvýšení komfortu bydlení.